Kronika
Poprvé začal popisovat historii Bolešin řídící učitel Jan Bláha narozený v roce 1882. V roce 1913 například úhledným písmem zaznamenal nález bronzového náramku na poli. Ten se stal jedním z mnoha dokladů pronikání Slovanů v 6. - 10. století do jihozápadního Pošumaví.
Velkým písmem kronikář poznamenal: „Dne 28. října 1918 vyhlášena naše samostatnost. Zprávu o tom přivezly do Klatov vlaky z Prahy.“ A na jiném místě upoutá zajímavé srovnání cen potravin před první světovou válkou a po jejím skončení: „V roce 1914 stálo vejce 0,07 haléře a po válce celou korunu. Z koruny osmdesát stouplo kilo sádla na 70 korun stejně jako kilo másla, které před válkou přišlo na korunu padesát.“
Kronika se hemží fotografiemi i výstřižky z tehdejších novin, které jsou svědectvím o životě na vesnici, o žácích a učitelích školy, o fašistické krutovládě, o příjezdu amerických vojáků v pětačtyřicátém i o návštěvě sovětských rudoarmějců, o budování JZD, stavbě kulturního domu, soutěži o socialistickou vesnici a také o změnách po roce 1990.
Od roku 1970 vede vzorně kroniku paní Zdeňka Holá, Bolešiny čp. 95.
Naskenované části kroniky naleznete v hlavním menu pod odkazem Kronika obce Bolešiny: